Accent Atos Coupe Dynasty Elantra Entourage Equus Galloper Genesis Genesis Coupe Getz Grandeur HD 65/72/120 i10 i20 ix20 i30 ix35 i40/Sonata ix55z i800 Matrix Pony Santa Fe Santamo Sonata Terracan Trajet Tucson Veloster Autobusy Prototyp Muzeum Hyundaia

Inne


Aktualności Hyundaia

[Bezpieczeństwo] [Dane techniczne] [Artykuły] [Cennik] [Pisali o nim] [Dyskusja na forum]

„Hyundai Motor India już wkrótce będzie odgrywał bardzo ważną rolę nie tylko w Indiach, ale również jako producent małych samochodów przeznaczonych na światowe rynki”, powiedział prezydent HMC Choi Jae-Kook. „Jesteśmy niezmiernie dumni z modelu i10, który łączy w sobie najlepsze rozwiązania technologiczne i stylistyczne i jestem przekonany, iż samochód odniesie ogromny sukces na całym świecie,” dodał Jae-Kook.

i10 – nowe wprowadzenie do świata „i” generacji Hyundaia

Jako drugi model z serii „i” mikrovan i10 przejmie kluczową rolę w ofercie Hyudaia. i10 będzie odpowiedzialny za wzrost ilości sprzedaży i udział w europejskim rynku. Jednocześnie będzie kolejnym etapem wprowadzenia do świata aut Hyundaia z serii „i”. Mikrovan i10 wprowadza nowe dodatkowe jednostki napędowe, automatyczną skrzynię biegów, zróżnicowaną konfigurację wnętrza oraz szeroki wachlarz opcji dodatkowego wyposażenia i dostosowaną stylistykę do potrzeb konkurencyjnego segmentu A. i10 to połączenie elegancji, nowoczesnego i dynamicznego nadwozia oraz dostosowanego i zbalansowanego wnętrza. Podobnie jak model i30, i10 został zaprojektowany i opracowany z myślą o europejskim odbiorcy. i10 spełnia szereg kryteriów branych pod uwagę przy zakupie, czyli ceny, przestrzeni i funkcjonalności wnętrza, wysokiej pozycji siedzenia, rozmiaru i zwrotności. Dodatkowym atutem modelu jest świetna opinia firmy Hyundai jako producenta samochodów wysokiej jakości o znakomitych osiągach i właściwościach jezdnych.

Po raz pierwszy możemy zaoferować 3 silniki w segmencie A, z których 2 będą benzynowe, a 1 diesla. Model i10 zapoczątkowuje nową generację samochodów z trzema wysoko zaawansowanymi i ekonomicznymi pod względem zużycia paliwa silnikami:
(Nowy silnik benzynowy Kappa o poj. 1,2 litra dostępny będzie od września 2008 roku)

• Nowoczesny silnik Epsilon o poj. 1.1l z jednym wałkiem rozrządu (SOHC) (66KM)
• Nowy silnik Kappa o poj. 1.2l z dwoma wałkami rozrządu (DOHC) (75KM)
• Silnik z systemem wtrysku paliwa common-rail U o poj. 1.1l z dwoma wałkami rozrządu (DOHC) (75KM) i turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek (VGT)

Wszystkie silniki spełniają lub przekraczają obecne normy emisji spalin, a dwa z nich są wyposażone w dwa wałki rozrządu w głowicy (DOHC) i cztery zawory na cylinder dla większej ekonomii zużycia paliwa. Ze zużyciem paliwa na poziomie 4,3 litra/100km, niską emisją CO2 (tylko 114 g/km) i mocą 75KM, silnik wysokoprężny CRDi jest jednym z najlepszych w swojej klasie. Wszystkie silniki są dostępne z pięciostopniową manualną skrzynią biegów w standardzie, natomiast wersja z przekładnią automatyczną będzie opcją dla obydwu silników benzynowych. Podwozie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i zabawę. To perfekcyjne i inteligentne połączenie przyjemności, ekonomii i relaksu. Nowa konstrukcja ramy pomocniczej, kolumny Macphersona na przedniej osi oraz sprężyny śrubowe i drążki skrętne na tylnej osi zapewniają wyjątkowe właściwości jezdne. Wszystkie wersje i10 będą wyposażone w amortyzatory gazowe oraz system ABS z tarczami hamulcowymi na czterech kołach. W opcji dostępny będzie również układ ESP. Nowe tuleje w połączeniu z zaawansowaną technologicznie konstrukcją i zabezpieczeniem elementów podwozia pozwoliły obniżyć wartość drgań wewnętrznych, wstrząsów i hałasu (NVH) do standardowego poziomu w segmencie A. Przy projektowaniu i10 konstruktorzy skupili się również na technice aerodynamicznej: pomysłowe szczegóły technologiczne tego modelu sprawiają, że jest on nie tylko wysmakowany stylistycznie, ale również zapewnia najwyższej klasy wydajność. Świadczą o tym lekkie prowadzenie i znacznie obniżone zużycie paliwa. (Współczynnik oporu powietrza (CD) 0.32, współczynnik siły nośnej (CL) 0.09).

Zestaw zegarów, środkowa konsola i wszystkie przełączniki modelu i10 są proste w obsłudze, zapewniając komfort prowadzenia i jazdy zgodnie z serią „i”. Białe zegary z zielonym podświetleniem, ergonomicznie rozmieszczone przełączniki i wygodny drążek zmiany biegów sprawiają, że jazda i10 to czysta przyjemność, komfort i bezpieczeństwo. Zwrócono dużą uwagę na to, aby obsługa pojazdu była łatwa i intuicyjna. Za przykład można tu podać przełączniki układu wentylacji i klimatyzacji oraz komputer pokładowy. W najbogatszej opcji wyposażenia i10 dostępny będzie m.in. z elektrycznie uchylanym i otwieranym oknem dachowym, tylnym spojlerem, anteną zamontowaną na dachu, skórzaną kierownicą i gałką zmiany biegów oraz sterowanym pilotem centralnym zamkiem. W standardzie model oferuje zintegrowany system audio 2-DIN RDS. Wbudowany w konsolę środkową system audio pozwala na odbieranie danych z RDS (radiowy system danych) i posiada wejście AUX umożliwiające pasażerom podłączenie zewnętrznych urządzeń, takie jak i-Pod lub odtwarzacz MP3. Bardzo sprytnym rozwiązaniem jest funkcja Battery Saver, która zabezpiecza przed wyczerpaniem się akumulatora- nawet w przypadku pozostawienia samochodu z włączonymi światłami- przez automatyczne odcięcie go w odpowiednim czasie, aby zminimalizować stratę. Model i10 jest wyposażony w system elektrycznego wspomagania układu kierowniczego (MDPS) z funkcją pochylenia kierownicy. Wprowadzone udoskonalenie gwarantuje świetne prowadzenie, stabilność kierunkową i mniejsze zużycie paliwa. i10 dostępny będzie z szerokim wyborem kombinacji opon i kół, łącznie z unikatowymi 15-calowymi felgami ze stopu metali lekkich z niskoprofilowanymi oponami.

Zbudowany z myślą o bezpieczeństwie, model i10 z założenia ma otrzymać cztery gwiazdki w testach Euro NCAP. Podobnie do innych modeli firmy Hyundai, i10 cechuje sztywna i bezpieczna konstrukcja nadwozia. W jej skład wchodzą rozciągliwe ramy pomocnicze, wzmocniona płyta podłogowa, przegrody boczne oraz wzmocniona konstrukcja słupków B i C. Do budowy użyto specjalnie utwardzonej stali, a całą konstrukcję pojazdu poddano rygorystycznym testom. W przypadku zderzenia, pasażerów pojazdu chroni inteligentny system bezpieczeństwa biernego. Zintegrowany z fotelami system pasów bezpieczeństwa z napinaczami pirotechnicznymi utrzymuje pasażerów w optymalnej pozycji. Wszystkie wersje modelu i10 wyposażone są standardowo w przednie poduszki powietrzne, aby zredukować lub nawet uniknąć obrażeń, a newralgiczne elementy przedziału pasażerskiego pokryto miękkim materiałem. Dostępne opcjonalnie boczne poduszki powietrzne chronią głowę podczas uderzenia i zwiększają bezpieczeństwo pasażerów. Modele wyposażone w centralny zamek dostępne będą z automatycznym systemem odblokowania drzwi w razie wypadku.

Mikrovan i10 jest z założenia niedużym pojazdem miejskim, posiada funkcjonalne wnętrze oferujące szereg ciekawych rozwiązań, z powodzeniem pomieści pięcioro dorosłych pasażerów. Mimo stosunkowo niedużych rozmiarów, i10 może pochwalić się największym w swej klasie rozstawem osi, co umożliwiło konstruktorom opracowanie bardzo przestronnego wnętrza. Pojazd wyposażono w składane i dzielone asymetrycznie (60/40) oparcie tylnej kanapy, która po złożeniu daje płaską przestrzeń bagażową. Dodatkowo pod podłogą właściwego przedziału bagażowego umieszczono funkcjonalny schowek. Pojemność bagażnika wynosi 225 litrów (przy podniesionym oparciu tylnej kanapy) i jest największa w tej klasie. Z łatwością można zatem przewozić złożony wózek dziecięcy, torby podróżne lub zakupy z supermarketu. Duży otwór bagażnika oraz szerokie drzwi pozwalają na łatwy dostęp do wnętrza pojazdu, gdzie pasażerowie znajdą sporo miejsca na nogi i dużo przestrzeni nad głową.

Wnętrze i10 wypełnione jest różnorodnością. Hyundai oferuje przepiękną czarną sportową stylistykę z ekscytującymi czerwonymi i niebieskimi wstawkami, które ożywiają wnętrze. Dostępny w opcji panel środkowy w kolorze metal grain jeszcze bardziej podkreśla atrakcyjną stylistykę wnętrza. Z możliwościami perfekcyjnego dostosowania dla kierowcy i pasażerów, model i10 odzwierciedla poświęcenie Hyundaia najdrobniejszym szczegółom. Stylizowany panel środkowy umieszczony nad dźwignią zmiany biegów dla podkreślenia agresywnego charakteru auta i eleganckie opcje takie jak białe zegary z zielonym podświetleniem dla poprawy widoczności stanowią o prawdziwej przyjemności prowadzenia tego samochodu dla kierowcy. System audio podniesiony został na szczyt panelu środkowego dla łatwiejszej obsługi. Natomiast atrakcyjnie zaprojektowane przełączniki ogrzewania i wentylacji oraz pozostałe wyposażenie sprawiają, że model i10 może pretendować do grupy samochodów o wyższej klasie.
PRZESTRZEŃ DLA KIEROWCY – Wnętrze i10 emanuje najbardziej zaawansowanym designem, w którym wszystkie przełączniki znajdują się w zasięgu ręki. Jego wnętrze daje prawdziwe poczucie jakości. Wysokie oparcie w przednich siedzeniach i odpowiednio wyprofilowane tylne siedzenia sprawiają, że wnętrze jest przestrzenne, co jest naprawdę rzadkością w samochodach z tego segmentu. Ergonomicznie rozmieszczony zestaw wskaźników dokładnie informuje o parametrach jazdy. Elektrycznie otwierane przednie szyby podwyższają poziom komfortu, a podgrzewanie przedniego siedzenia można wykorzystać podczas chłodnych dni. W celu zminimalizowania nadwyrężenia wzroku i uzyskania maksymalnej widoczności w otaczającym świetle, model i10 zawiera trzy zestawy wskaźników zegarowych ułatwiających poruszanie się w najtrudniejszych warunkach jazdy. Wśród wielofunkcyjnych przełączników i10 znajdują się przełączniki przednich świateł razem z przednimi wycieraczkami. Dla lepszej widoczności wszystkie symbole są uproszczone by ułatwić odczyt. Hyundai stale pracuje nad skonstruowaniem najwygodniejszych foteli. i10 posiada nowy i bardziej wydajny mechanizm regulacji siedzeń. Model ten ma optymalnie ukształtowane powierzchnie pionowe i poziome siedzeń w celu uzyskania większego komfortu. Z zastosowanymi nowymi tkaninami, siedzenia modelu i10 wyglądają stylowo, dają poczucie trwałości i sprawiają, że komfort jazdy kierowcy i pasażerów można porównać do komfortu jazdy samochodami o wyższej klasie.

Przy dostosowywaniu nowoczesnego wyglądu, styliści Hyundaia stworzyli nowatorski, dynamiczny i przestronny pojazd z najnowocześniejszymi lampami. Przód auta zdradza pokrewieństwo z modelem i30. Stylowe i przyciągające uwagę jednoelementowe przednie lampy oraz charakterystyczne linie pokrywy silnika harmonizują z zaokrągloną przednią maską. Z boku doskonale zbalansowane proporcje uwydatniają linie konturów wtapiające się w linię boczną rozciągającą się od przodu do tyłu auta. 15-calowe felgi z eleganckimi nadkolami, klamki w kolorze nadwozia oraz boczne listwy ochronne dodają jeszcze większego uroku. Z tyłu pomysłowe pionowe lampy i wyrazisty tylny zderzak podkreślają jego nowoczesny i dynamiczny wygląd.

Przód: “Elegancki i charakterystyczny”- Połączenie znamiennej dla Hyundaia wytworności i pewności siebie z energicznym europejskim stylem stanowią o wyjątkowym i urzekającym wyglądzie pojazdu. Nowe solidne stylizowane przednie światła typu MFR, przezroczyste szkło i chromowane listwy dodają mu uroku. Ponadto, chromowany przedni grill, czarne masywne wloty powietrza, wprowadzone jako charakterystyczny element Hyundaia, przyczyniają się do jeszcze bardziej atrakcyjnego wyglądu i splatają zintegrowany przedni zderzak z okrągłymi lampami przeciwmgielnymi.

Bok: “Unikalny i dynamiczny profil”- Cały design boku i10 jest bardzo unikatowy i prosty dzięki harmonii między powierzchniami, a stylowymi liniami konturów. Charakterystyczny słupek tylny oraz solidne tylne drzwi są godne zwrócenia uwagi. Klinowata profilowana linia środka nadwozia łącząca przednie drzwi z tylnymi odgrywa kluczową rolę nadając i10 jeszcze więcej dynamizmu.

Tył: “Nowoczesny i elegancki”- Nowoczesny i elegancki to temat przewodni charakteryzujący tył i10. Zaawansowane połączenie tylnych lamp stanowi o jeszcze bardziej atrakcyjnym profilu. Ponadto, każdy pojedynczy element, np. tylna klamka i zderzak zostały dopracowane pod każdym względem poprawiając i uzupełniając spójność charakterystyczną dla i10.

Gama 10 ekscytujących kolorów nadwozia oraz odpowiednio dobrane, dwutonowe wykończenie deski rozdzielczej nadają autu wyjątkowego charakteru. Wygląd, osiągi, wyposażenie, elementy bezpieczeństwa oraz oszczędny silnik to cechy, które z pewnością docenią przyszli nabywcy.

Premiera i10 symbolizuje rozpoczęcie drugiej fazy działania HMI w kraju, w którym koncern może poszczycić się 18 procentowym udziałem w rynku, a w następnym roku kalendarzowym ma nadzieję powiększyć ten wynik do 20 procent.

i10 EV

i10 EV – pierwszy, elektryczny model produkcyjny Hyundaia o zasięgu 160 km.
Limitowana produkcja i10 EV rozpocznie się w 2010r jednak początkowo samochód będzie dostępny głównie na rynku Koreańskim i w pierwszej kolejności trafi do ministerstw, przedsiębiorstw państwowych i komunalnych. Data wprowadzenia samochodu do sprzedaży detalicznej nie jest jeszcze znana.

i10 (lifting)

Podczas jesiennej wystawy branżowej w Paryżu w 2010 roku marka Hyundai zaplanowała światową premierę gamy i10 po zmianach modernizacyjnych. Ten popularny mikrovan zyskał szereg ulepszeń w zakresie designu i wyposażenia, a przede wszystkim otrzymał nowy 1,0-litrowy silnik z systemem ISG, o obniżonym poziomie emisji CO2.
Przód auta, przede wszystkim dzięki charakterystycznej sześciokątnej osłonie chłodnicy, stał się bardziej muskularny i dynamiczny, nasuwając skojarzenia z dobrze przyjętym przez klientów modelem crossover ix35. Wiele wskazuje na to, że w kabinie pasażerskiej zmiany nie będą już tak duże, jednak producent zapowiada pojawienie się elementów znanych z modeli gamy „i” wyższych segmentów.
Aby dodatkowo podnieść walory ekologiczne auta i zredukować zużycie paliwa, kierowca będzie miał do dyspozycji wskaźnik podpowiadający, kiedy najlepiej zmienić bieg podczas jazdy.
W gamie jednostek napędowych znajdą się zmodernizowane silniki benzynowe o pojemności 1,1 litra (69 KM) oraz 1,2 litra (86 KM), które spełniają normę emisji Euro V. Jak już wspomniano wcześniej, klienci będą też mogli poznać zalety trzycylindrowej jednostki benzynowej 1.0 serii Blue Drive, dla której średni poziom emisji CO2 to tylko 99 g/km.

Nowy Hyundai i10 objęty jest programem gwarancyjnym 5-Year Triple Care, oferującym 5 lat gwarancji bez limitu kilometrów, 5 lat opieki technicznej pojazdu oraz 5 lat assistance.
Oferowany na rynku wiosną 2008 roku, Hyundai i10 znalazł się w roku 2010 w pierwszej trójce najchętniej kupowanych przez polskich klientów modeli marki dzięki wynikowi, który przekroczył poziom 2 500 sztuk.
W europejskich salonach zmodernizowany Hyundai i10 pojawi się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Według wiarygodnych źródeł, model nowej generacji szykowany jest natomiast na rok 2013.